Úspěch Hospodářské komory. Od ledna 2023 budou vyšší limity pro DPH i paušální daň

Před podpisem prezidenta se nachází zásadní změny v podnikání, které pro členy Hospodářské komory a drobné podnikatele i mimo členskou základnu vylobbovala Hospodářská komora. Senátoři schválili zvýšení hranice pro registraci k DPH z 1 na 2 miliony Kč, od ledna 2023 se až na dvojnásobek zvedne strop pro uplatňování paušální daně a také se o rok prodlouží mimořádné odpisy.
Zvýšení limitu pro povinné plátcovství DPH pomůže podnikatelům od administrativy. ČR práh nezměnila od svého vstupu do EU, změna tak přichází po 18 letech
Také paušální daň umožňuje živnostníkům zjednodušit si život. OSVČ tak místo tří plateb hradí státu jen jednu pevně danou částku. Zavedení paušálu s vládou i opozicí vyjednala Hospodářská komora. V tomto režimu platí státu daně a pojistné od roku 2021 zhruba 80 tisíc živnostníků. 
K paušální dani se dnes mohou přihlásit ty OSVČ, jejichž roční příjem je nižší než 1 mil. Kč a nejsou registrované k platbě DPH. Nově to bude až dvojnásobek, ale zavedou se tři pásma podle dosažených příjmů. Zvýšení prahu naplňuje jednu z 34 změn ve prospěch podnikatelů, které s vládou realizuje Hospodářská komora už od loňska.


Okresní hospodářská komora Kladno
nám. Sítná 3106
272 01 Kladno

email: info@ohkkladno.cz
tel.: +420 312 661 616