Aktuální informace HK ČR pro podnikatele k dopadům COVID-19 (13.2.)

Rozhodnutí Poslanecké sněmovny z 11. 2. neprodloužilo nouzový stav na území České republiky po 14. únoru 2021. Pro prodloužení nouzového stavu hlasovalo 48 poslanců ze 106 přítomných (na kompletní přehled hlasování se můžete podívat ZDE). O zvrácení situace nyní usilují někteří hejtmani krajů včele s Martinem Netolickým, hejtmanem Pardubického kraje. Na základě krizového zákona jsou totiž připraveni vládu požádat o vyhlášení nového nouzového stavu hned od pondělí 15. února 2021. V případě, že však platnost nouzového stavu skutečně v neděli skončí, přestanou od pondělí platit všechna opatření vyhlášená na jeho základě (mezi nimi např. omezení volného pohybu či omezení maloobchodu a služeb vč. provozu venkovních i vnitřních sportovišť), resp. ze zákazů a příkazů se stanou doporučení (část omezujících opatření by nicméně mohla být i bez nouzového stavu operativně nahrazena mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví).

Je těžké předjímat, jak se situace vyvine. Vicepremiér J. Hamáček naznačoval, že se vláda chystá avizované žádosti hejtmanů vyhovět. Pokud by se tak stalo, tak by se minimálně pro několik následujících dní neměnilo vůbec nic. Jak dlouhá by byla doba, kdy by se neměnilo vůbec nic, by záleželo na i reakci Poslanecké sněmovny, která může takto nově vyhlášený nouzový stav zrušit. V případě, že by vláda žádosti hejtmanů nevyhověla, pak se může stát, že se opatření budou lišit kraj od kraje, a to podle rozhodnutí jednotlivých hejtmanů. Jediným způsobem, jak disponovat aktuálními informacemi, je kontinuálně a bedlivě sledovat média a web HK ČR.

V návaznosti na uvedené bychom rádi touto cestou vyzvali všechny členy, aby se chovali velmi odpovědně a dodržovali všechna základní doporučená hygienická opatření proti šíření COVID-19. V tomto směru je možné se ohledně metodiky bezpečného chodu provozoven inspirovat např. u České komory fitnessČeského svazu pivovarů a sladoven či třeba Svazu obchodu a cestovního ruchu. Výzvu pro podnikatele jsme také formulovali v tiskové zprávě z 12. 2.

Dále jsme pro vás připravili velmi stručný přehled informací, stanovisek a aktivit na pomoc krizí zasažených podnikatelů za uplynulý týden:

Další informace na https://www.komora.cz/koronavirus/


Okresní hospodářská komora Kladno
nám. Sítná 3106
272 01 Kladno

email: info@ohkkladno.cz
tel.: +420 312 661 616