Aktuální informace HK ČR pro podnikatele k dopadům COVID-19 (21.5.)

Nejvyšší správní soud 21. 5. zrušil aktuálně platná omezení v restauracích, hernách a kasinech. Podle soudu pandemický zákon umožňuje omezit obchod a služby, ale nikoliv zakázat jejich provoz, a to ani prostřednictvím zákazu přítomnosti veřejnosti. Rozhodnutí soudu ale nebude mít bezprostřední dopad. V platnost vstoupí až dnem právní moci rozsudku, tedy po vypracování odůvodnění a po doručení.

Jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od pondělí 24. května stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19. Dosud se uznávalo jen dokončené očkování. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

S jednou dávkou tak budou moci lidé nově např. na zahrádku restaurace, jejíž návštěva je možná pouze s testem, po prodělání nemoci nebo po očkování. Zahrádky se zákazníkům zpřístupnily od pondělní 17. května. Dodržování pravidel kontroluje hygiena nebo policie.

Kabinet dnes také prodloužil dobu, po kterou je člověk oficiálně chráněn po prodělání covidu, a to z 90 na 180 dnů.

Od příštího týdne se do škol mohou vrátit středoškoláci, ve všech krajích se zruší rotační výuka pro druhé stupně základních škol a nižší ročníky gymnázií. Vláda zároveň od 24. května umožní provoz hotelů, které nabídnou plnou kapacitu. 

Od pondělí 24. května se veřejnosti zpřístupní také kulturní a společenské akce. Uvnitř se jich bude moci účastnit až 500 lidí, venku pak 1 000. Kabinet uvolnil také pravidla pro vnitřní sportoviště, kde se bude moci společnému pohybu věnovat až 12 osob najednou. Od 12. června vláda plánuje otevření vnitřních prostorů restaurací.

Venkovní bazény a koupaliště by se podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness se pak lidem  zpřístupní 14. června, pokud se výrazně nezhorší epidemická situace v ČR. Šestý balíček rozvolňování se začne připravovat v pondělí, uvedla dnes hlavní hygienička.

S očkováním ve firmách stát počítá až s otevřením věkové hranice nad 16 let, řekl dnes ministr zdravotnictví Arenberger. Podmínkou bude dostatek zásob vakcín. Umožnit firmám očkovat zaměstnance chce Hospodářská komora. Přibývá totiž podniků, které nabízejí státu, že zorganizují firemní očkování proti covid-19. Vakcinační metodiku Hospodářská komora sestavila v dubnu.

Připomínáme, že ochranné pomůcky, antigenní testy, dezinfekční zařízení a moderní technologie k prevenci proti šíření onemocnění covid-19 na pracovištích mohou firmy pořizovat od partnerů Hospodářské komory v burze nabídek.

Další informace na https://www.komora.cz/koronavirus/


Okresní hospodářská komora Kladno
nám. Sítná 3106
272 01 Kladno

email: info@ohkkladno.cz
tel.: +420 312 661 616