Aktuální informace HK ČR pro podnikatele k dopadům COVID-19 (23.2.)

Jistě jste zaznamenali, že Ústavní soud dal 22. 2. 2021 za pravdu skupině 63 senátorů a zrušil část lednového opatření vlády. Plénum Ústavního soudu tak částečně vyhovělo návrhu skupiny senátorů a zrušilo dnem vyhlášení nálezu sp. zn. Pl. ÚS 106/20 ve Sbírce zákonů předmětné ustanovení. Dle daného nálezu vláda diskriminovala maloobchodníky, když jim zavřela prodejny, zatímco velké supermarkety prodávající stejné zboží mohly zůstat otevřené (což vláda později napravila zákazem prodeje takového zboží). Bližší informace si můžete přečíst ve vyjádření Ústavního soudu ZDE.

Na téma neotevření obchodů jsme rovněž uspořádali se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR společnou tiskovou konferenci, kde jsme zdůraznili, že rozhodnutí vlády o odkladu rozvolnění proticovidových opatření v maloobchodu podkopává důvěru podnikatelské sféry v budoucí rozhodování vlády. Zatímco kabinet ještě začátkem minulého týdne otevření maloobchodu označil za důležitý psychologický krok a světlo na konci tunelu, pátečním usnesením vzal podnikatelům naději, že se jejich ekonomická situace v dohledné době zlepší. Současně jsme upozornili, že pokud budou i nadále platit nynější vládní opatření, podnikatelskou činnost ukončí až pětina podnikatelů z nejvíce zasažených oborů, do tří měsíců je pak bude následovat dalších 40 %. Tato data jsou výsledkem našeho šetření mezi 1274 podnikateli např. z řad majitelů barů, restaurací, vnitřních sportovišť, některých obchodů či hotelů. Klíčové výstupy si můžete přečíst v tiskové zprávě. Celý záznam můžete zhlédnout ZDE (v čase 7:00 – 19:07).

Spolupráce s Asociací krajů ČR

Vážíme si, že v závěru minulého týdne přijal Martin Kuba, předseda Asociace krajů ČR a zároveň hejtman Jihočeské kraje, pozvání na online schůzku, kde jsme diskutovali současnou situaci. Při této příležitosti jsme se shodli na řadě priorit a také na nezbytnosti součinnosti při prosazování a obhajobě racionálních pozic.

Ochranné pomůcky

S ohledem na opatření platné od 25. února ve smyslu povinného nošení roušek a respirátorů ve zdravotnických zařízeních, obchodech, prostředcích hromadné dopravy aj. a tím zvýšeného zájmu veřejnosti o nákup ochranných prostředků, nabízím možnost zajištění sortimentu z tuzemské i zahraniční výroby prostřednictvím portálu HK ČR. Více informací k zajištění ochranných pomůcek a procesu objednání a zprostředkování nákupu naleznete ZDE. K dispozici je vám rovněž burza nabídek či tipy na využití moderních technologií v boji s koronavirem.

Níže uvádíme stručný přehled aktuálních informací a aktivit HK ČR na pomoc krizí zasažených podnikatelů:

Na základě podnětů členů HK ČR z oblasti logistiky a dopravy ohledně alarmující situace na hraničních přechodech s Německem prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý ihned poslal dopis předsedovi vlády s apelem na vytvoření tzv. fast lane pro otestované řidiče a zlepšení organizace překračování hranic, zároveň i navýšení testovacích kapacit přímo v blízkosti hraničních přechodů. Dopis dostali na vědomí i další členové vlády – vicepremiéři Havlíček a Hamáček a ministr zdravotnictví Blatný. Soustředěným tlakem spolu s profesními organizacemi logistiků a dopravců jsme docílili toho, že se nyní situace už začíná zklidňovat.

Další informace na https://www.komora.cz/koronavirus/


Okresní hospodářská komora Kladno
nám. Sítná 3106
272 01 Kladno

email: info@ohkkladno.cz
tel.: +420 312 661 616